Aircraft N189K Data
3
aircraft records found
N189K
2008 Beech 390 Premier A, c/n RB-248
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 390 Premier A Search all Beech 390 Premier A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RB-248 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N189K |
| Mode S (ICAO24) Code | A162FC |
| Current Status | Valid |
| Delivery Date | 2014-01-17 |
Owner
| Owner | P1A Holding Llc |
| Address |
Detroit, Michigan 48244 United States |
N189K
1990 Canadair Challenger 601-3A (CL-600-2B16), c/n 5083
Latest photos of N189K
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | Challenger 601-3A (CL-600-2B16) Search all Canadair Challenger 601-3A (CL-600-2B16) |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 5083 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ge CF34 SERIES |
| Also Registered As |
N683UF
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N189K |
| Mode S (ICAO24) Code | A162FC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1990-07-05 |
| Air Worthiness Test | 1990-07-12 |
| Last Action Taken | 2007-02-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Swagelok Company |
| Address |
Cleveland, OH 44143 United States |
| Region | Great Lakes |
N189K
1966 Grumman G-159, c/n 170
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-159 Search all Grumman G-159 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 170 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 529 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N189K |
| Mode S (ICAO24) Code | A162FC |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-01-11 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |