Aircraft N322K Data
4
aircraft records found
N322K
2015 Gulfstream Aerospace GV-SP (G550), c/n 5507
Latest photos of N322K
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GV-SP (G550) Search all Gulfstream Aerospace GV-SP (G550) |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 5507 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce BR700-710C411 |
Aircraft
| Registration Number | N322K |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Wells Fargo Bank NW |
| Address |
Salt Lake City, UT United States |
N322K
1994 Fokker 70 (F-28-0070), c/n 11521
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 70 (F-28-0070) Search all Fokker 70 (F-28-0070) |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 11521 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 69 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 620-15 |
| Also Registered As |
PH-MKS
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | N322K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3769F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-11-08 |
| Air Worthiness Test | 1994-10-24 |
| Last Action Taken | 2006-11-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-09-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N322K
1969 Lockheed L-1329-23E JetStar, c/n 5133
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329-23E JetStar Search all Lockheed L-1329-23E JetStar |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 5133 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N322K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3769F |
| Certification Issued | 1974-06-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-06-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROCKWELL INTL CORP |
| Address |
El Segundo, CA 90245 |
| Region | Western-Pacific |
N322K
1961 Lockheed L-1329 JetStar 6, c/n 5013
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 JetStar 6 Search all Lockheed L-1329 JetStar 6 |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 5013 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N322K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |