Aircraft N329K Data
4
aircraft records found
N329K
1976 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 180
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 180 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N329K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Ford Motor Company |
| Address |
Dearborn, Michigan United States |
N329K
1969 Lockheed L-1329-23E JetStar, c/n 5133
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329-23E JetStar Search all Lockheed L-1329-23E JetStar |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 5133 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N329K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N329K
Dassault Falcon 2000, c/n 180
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000 Search all Dassault Falcon 2000 |
| Construction Number (C/N) | 180 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N329K |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | Ford Motor Co. |
| Address |
, United States |
N329K
Lockheed CL329, c/n 1002
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | CL329 Search all Lockheed CL329 |
| Construction Number (C/N) | 1002 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
Aircraft
| Registration Number | N329K |
| Mode S (ICAO24) Code | A390A0 |
| Certification Issued | 1958-03-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-06-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | LOCKHEED AIRCRAFT CORP |
| Address |
Burbank, CA 91500 |
| Region | Western-Pacific |