Aircraft N38M Data
5
aircraft records found
N38M
2011 Cessna 525C, c/n 525C-0039
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525C Search all Cessna 525C |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 525C-0039 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-4A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N38M |
| Mode S (ICAO24) Code | A45A04 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-07-13 |
| Air Worthiness Test | 2011-05-13 |
| Last Action Taken | 2011-07-13 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Pilatus Leasing Llc |
| Address |
Beachwood, OH 44122 United States |
| Region | Great Lakes |
N38M
2010 Cessna 525B, c/n 525B-0337
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B Search all Cessna 525B |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 525B-0337 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N38M |
| Mode S (ICAO24) Code | A45A04 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-04-20 |
| Air Worthiness Test | 2010-03-28 |
| Last Action Taken | 2010-04-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Pilatus Leasing Llc |
| Address |
Beachwood, OH 44122 United States |
| Region | Great Lakes |
N38M
2008 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B0253
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 525B0253 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-3A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N38M |
| Mode S (ICAO24) Code | A45A04 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-08 |
| Air Worthiness Test | 2008-07-10 |
| Last Action Taken | 2008-08-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Pilatus Leasing Llc |
| Address |
Beachwood, OH 44122 United States |
| Region | Great Lakes |
N38M
Mong MS-2 Sport, c/n 65
Airframe Info
| Manufacturer | Mong |
| Model | MS-2 Sport Search all Mong MS-2 Sport |
| Construction Number (C/N) | 65 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N38M |
| Mode S (ICAO24) Code | A45A04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1971-10-20 |
Owner
| Owner | ,ANTCLIFF KEITH W |
| Address |
, ,marquette, ,M ,49855 |
N38M
Heath LNA-40 Super Parasol, c/n X-40-29
Airframe Info
| Manufacturer | Heath |
| Model | LNA-40 Super Parasol Search all Heath LNA-40 Super Parasol |
| Construction Number (C/N) | X-40-29 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N38M |
| Mode S (ICAO24) Code | A45A04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1939-09-01 |
Owner
| Owner | ,WAMSLEY R P |
| Address |
, ,richmond, ,V ,23218 |