Aircraft N3RC Data
9
aircraft records found
N3RC
2011 Cessna 525C, c/n 525C-0039
Latest photos of N3RC
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525C Search all Cessna 525C |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 525C-0039 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-4A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3RC |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Childress Racing |
| Address |
, United States |
N3RC
2008 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B0253
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 525B0253 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-3A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3RC |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Childress Racing |
| Address |
, NC United States |
N3RC
2001 Cessna 750 Citation X, c/n 750-0160
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 750 Citation X Search all Cessna 750 Citation X |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 750-0160 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allison AE3007C SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3RC |
| Mode S (ICAO24) Code | A31C1A |
| Current Status | de-registered |
| Delivery Date | 2017-11-30 |
| Registration Cancel Date | 2020-05-11 |
Owner
| Owner | RCR Air LLC |
| Address |
Lexington, North Carolina 27292 United States |
N3RC
1997 Dassault Falcon 50, c/n 256
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 256 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allied Signal TFE 731-2B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3RC |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3RC
1994 British Aerospace BAe-125-800A, c/n 258253
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe-125-800A Search all British Aerospace BAe-125-800A |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 258253 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731 SER |
Aircraft
| Registration Number | N3RC |
| Mode S (ICAO24) Code | A31C1A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-04-16 |
| Air Worthiness Test | 1994-07-14 |
| Last Action Taken | 2007-07-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rcr Air Llc |
| Address |
Lexington, NC 27292 United States |
| Region | Eastern |
N3RC
1981 Israel Aircraft Industries IAI-1124A Westwind, c/n 340
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-1124A Westwind Search all Israel Aircraft Industries IAI-1124A Westwind |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 340 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N3RC |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3RC
1977 Lockheed L-1329-25 Jetstar II, c/n 5214
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329-25 Jetstar II Search all Lockheed L-1329-25 Jetstar II |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 5214 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3RC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3RC
1977 Beech 200 Super King Air, c/n BB-267
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | BB-267 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3RC |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1990-09-17 |
Owner
| Owner | Richard Childress Racing Enterprises Inc |
| Address |
Welcome, North Carolina United States |
N3RC
1971 Dassault Falcon 20F, c/n 256
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 20F Search all Dassault Falcon 20F |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 256 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allied Signal TFE731-5BR |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3RC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Carver Aero Incorporated |
| Address |
Muscatine, Iowa United States |