Aircraft N3EK Data
5
aircraft records found
N3EK
2010 Socata TBM-700, c/n 567
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TBM-700 Search all Socata TBM-700 |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 567 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-66D |
| Also Registered As |
N883CA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3EK |
| Mode S (ICAO24) Code | A31B0E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-01-26 |
| Air Worthiness Test | 2010-12-23 |
| Last Action Taken | 2011-06-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ascendancy Aviation Llc |
| Address |
Melbourne, FL 32904 United States |
| Region | Southern |
N3EK
1966 Lockheed L-1329 JetStar 6, c/n 5076
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 JetStar 6 Search all Lockheed L-1329 JetStar 6 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 5076 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3EK |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3EK
1961 Lockheed L-1329 JetStar, c/n 5029
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 JetStar Search all Lockheed L-1329 JetStar |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 5029 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3EK |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Cameron Iron Works Incorporated |
| Address |
, United States |
N3EK
Vans RV-6A, c/n 12010
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Construction Number (C/N) | 12010 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3EK |
| Mode S (ICAO24) Code | A31B0E |
| Certification Issued | 2002-02-28 |
| Last Action Taken | 2005-01-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-02-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cedar City, UT 847206943 United States |
N3EK
Rodewald W A / Rodewald R L EGG 300, c/n 12009
Airframe Info
| Manufacturer | Rodewald W A / Rodewald R L |
| Model | EGG 300 Search all Rodewald W A / Rodewald R L EGG 300 |
| Construction Number (C/N) | 12009 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3EK |
| Mode S (ICAO24) Code | A31B0E |
| Certification Issued | 1991-07-08 |
| Last Action Taken | 1997-11-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-11-24 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Reno, NV 89506 United States |