Aircraft N77HG Data
4
aircraft records found
N77HG
1984 Gulfstream Aerospace G-1159A, c/n 429
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream Aerospace G-1159A |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 429 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Spey MK511SR |
Aircraft
| Registration Number | N77HG |
| Mode S (ICAO24) Code | AA6764 |
| Current Status | Active |
| Delivery Date | 1984-00-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N77HG
1979 Aero L-39TC, c/n 931341
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-39TC Search all Aero L-39TC |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 931341 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | IVCHENKO AI-25TL |
| Also Registered As |
N368LA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N77HG |
| Mode S (ICAO24) Code | AA6764 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-11-07 |
| Air Worthiness Test | 1997-01-14 |
| Last Action Taken | 2006-11-07 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Soviet War Jet Inc |
| Address |
Bellingham, WA 98226 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N77HG
1966 Lockheed L-1329 JetStar 6, c/n 5076
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 JetStar 6 Search all Lockheed L-1329 JetStar 6 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 5076 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N77HG |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N77HG
Agusta A-109A, c/n 7217
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | A-109A Search all Agusta A-109A |
| Construction Number (C/N) | 7217 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N77HG |
| Mode S (ICAO24) Code | AA6764 |
| Last Action Taken | 1991-04-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-04-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Opa Locka, FL 33054 |