Aircraft N4065K Data
2
aircraft records found
N4065K
1979 Balloon Works FIREFLY 7, c/n 10010
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 7 Search all Balloon Works FIREFLY 7 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 10010 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N4065K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C5FC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1990-03-09 |
| Air Worthiness Test | 1979-10-09 |
| Last Action Taken | 2007-10-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Ringoes, NJ 08551 United States |
| Region | Eastern |
N4065K
1953 Douglas DC-6A, c/n 44257
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6A Search all Douglas DC-6A |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 44257 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4065K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C5FC |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1966-12-23 |
Owner
| Owner | ,CHARLOTTE AIRCRAFT CORP |
| Address |
,po Box 9127 ,charlotte, ,N ,28205 |