Aircraft PH-TGB Data
2
aircraft records found
PH-TGB
1980 Reims Cessna F152, c/n 1742
Latest photos of PH-TGB
Airframe Info
| Manufacturer | Reims Cessna |
| Model | F152 Search all Reims Cessna F152 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 1742 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-235-L2C |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | PH-TGB |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2015-06-05 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Eelde Netherlands |
User contributed data
| Fuel consumed per hour (Gallons) | 6,60 (by Jorrit de Bruin on 2011-11-20 18:09:09) |
| Usable fuel | 67 kg = 93 ltr (by Jorrit de Bruin on 2011-11-20 18:09:09) |
| Empty Weight | 543 kg (by Jorrit de Bruin on 2011-11-20 18:09:09) |
PH-TGB
Generaal C.J. Snijders
1953 Douglas DC-6A, c/n 44257
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6A Search all Douglas DC-6A |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 44257 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | PH-TGB |
| Alternative Code/Name | Generaal C.J. Snijders |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1953-11-13 |
Owner
| Owner | KLM Royal Dutch Airlines |
| Address |
Amsterdam, Netherlands |