Aircraft N4764A Data
2
aircraft records found
N4764A
1987 Beech C90A, c/n LJ-1161
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1161 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
N7RL
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N4764A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5DA49 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-07-23 |
| Air Worthiness Test | 1987-12-14 |
| Last Action Taken | 2010-08-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Blue Heron Aviation Sales Llc |
| Address |
Melbourne, FL 32935 United States |
| Region | Southern |
N4764A
Piper PA-22, c/n 22-3912
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Construction Number (C/N) | 22-3912 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4764A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5DA49 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1957-03-26 |
Owner
| Owner | Upper Valley Airpark Incorporated |
| Address |
McAllen, Texas 78501 United States |