Aircraft N7RL Data
4
aircraft records found
N7RL
2002 Cessna 560XL Citation Excel, c/n 560-5247
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Citation Excel Search all Cessna 560XL Citation Excel |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 560-5247 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW545A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7RL |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Osprey Aviation |
| Address |
, United States |
N7RL
1987 Beech C90A, c/n LJ-1161
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1161 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
N4764A
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N7RL |
| Mode S (ICAO24) Code | A9515E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-11 |
| Air Worthiness Test | 1987-12-14 |
| Last Action Taken | 2011-08-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Josephine Holdings Llc |
| Address |
Lewes, DE 19958 United States |
| Region | Eastern |
N7RL
1977 Gates Learjet 25D, c/n 230
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 25D Search all Gates Learjet 25D |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 230 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CJ610-SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7RL |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Chipola Aviation |
| Address |
Marianna, Florida United States |
N7RL
Balloon Works FIREFLY 6, c/n 623
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 6 Search all Balloon Works FIREFLY 6 |
| Construction Number (C/N) | 623 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7RL |
| Mode S (ICAO24) Code | A9515E |
| Certification Issued | 1988-08-17 |
| Last Action Taken | 1995-04-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-08-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SUNCHASER BALLOON VENTURES INC |
| Address |
Lebanon, NJ 08833 United States |