Aircraft N4A Data
3
aircraft records found
N4A
1987 Loral Corporation GZ22, c/n 4120
Airframe Info
| Manufacturer | Loral Corporation |
| Model | GZ22 Search all Loral Corporation GZ22 |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 4120 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250 SER 250HP |
Aircraft
| Registration Number | N4A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A7EF |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1987-09-02 |
| Air Worthiness Test | 1998-04-28 |
| Last Action Taken | 2006-10-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Goodyear Tire And Rubber Co |
| Address |
Akron, OH 44316 United States |
| Region | Great Lakes |
N4A
1983 Goodyear GZ-20A, c/n 4119
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | GZ-20A Search all Goodyear GZ-20A |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 4119 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
| Also Registered As |
N2A
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N4A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A7EF |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | GOODYEAR TIRE & RUBBER COMPANY |
| Address |
AKRON, OHIO 44316 United States |
N4A
Goodyear GZ-20, c/n C49
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | GZ-20 Search all Goodyear GZ-20 |
| Construction Number (C/N) | C49 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A7EF |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |