Aircraft N5002K Data
5
aircraft records found
N5002K
2019 Boeing 737-8 Max, c/n 61409 l/n 7659
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-8 Max Search all Boeing 737-8 Max |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 61409 |
| Line Number (L/N) | 7659 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM Intl LEAP-1B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5002K |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Boeing Co Renton |
| Address |
Renton, WA United States |
N5002K
2017 Boeing 737-800, c/n 63325 l/n 6173
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-800 Search all Boeing 737-800 |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 63325 |
| Line Number (L/N) | 6173 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 100 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFMI CFM56-7 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5002K |
| Current Status | Manufacturer registration |
Owner
| Owner | Boeing Renton |
| Address |
, United States |
N5002K
2001 Boeing 757-33N, c/n 32584
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-33N Search all Boeing 757-33N |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 32584 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 275 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc RB.211 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5002K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5002K
1991 Boeing 757-23APF, c/n 24971 l/n 340
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-23APF Search all Boeing 757-23APF |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 24971 |
| Line Number (L/N) | 340 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-535E4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5002K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5002K
1991 Boeing 757-236, c/n 25054 l/n 362
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-236 Search all Boeing 757-236 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 25054 |
| Line Number (L/N) | 362 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 233 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce RB211-535 E4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5002K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |