Aircraft OO-DLJ Data
1
aircraft record found
OO-DLJ
1991 Boeing 757-23APF, c/n 24971 l/n 340
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-23APF Search all Boeing 757-23APF |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 24971 |
| Line Number (L/N) | 340 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-535E4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | OO-DLJ |
| Mode S (ICAO24) Code | 44918A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2000-01-00 |
Owner
| Owner | European Air Transport |
| Address |
, Belgium |
User contributed data
| Max Take-off Weight | 115680 (by AUMONT on 2009-11-16 05:00:00) |
| Max Take-off Weight | 115822 kg (by julien moerenhout on 2009-08-01 04:00:00) |
| Max Landing Weight | 95256 kg (by julien moerenhout on 2009-08-01 04:00:00) |
| Empty Weight | 52456 kg (by julien moerenhout on 2009-08-01 04:00:00) |