Aircraft N527PM Data
3
aircraft records found
N527PM
2008 Hawker Beechcraft Corp C90GTI, c/n LJ-1897
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft Corp C90GTI |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1897 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-135A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N527PM |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A440 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-20 |
| Air Worthiness Test | 2008-07-22 |
| Last Action Taken | 2008-09-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Pmsr Llc |
| Address |
Davenport, IA 52807 United States |
| Region | Central |
N527PM
2007 Raytheon 390 Premier 1A, c/n RB-177
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 390 Premier 1A Search all Raytheon 390 Premier 1A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | RB-177 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N527PM |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A440 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-10-09 |
| Air Worthiness Test | 2008-10-09 |
| Last Action Taken | 2009-11-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Pmsr Llc |
| Address |
Davenport, IA 52807 United States |
| Region | Central |
N527PM
2000 Beech 400A, c/n RK-304
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 400A Search all Beech 400A |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | RK-304 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | PWC JT15D-5 |
Aircraft
| Registration Number | N527PM |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |