Aircraft N527PN Data
2
aircraft records found
N527PN
2008 Hawker Beechcraft Corp C90GTI, c/n LJ-1897
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft Corp C90GTI |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1897 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-135A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N527PN |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N527PN
2007 Raytheon 390 Premier 1A, c/n RB-177
Latest photos of N527PN
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 390 Premier 1A Search all Raytheon 390 Premier 1A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | RB-177 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N527PN |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |