Aircraft N5V Data
3
aircraft records found
N5V
1969 Beech V35A, c/n D-8914
Latest photos of N5V
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35A Search all Beech V35A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | D-8914 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5V |
| Mode S (ICAO24) Code | A63719 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-02-28 |
| Air Worthiness Test | 1969-01-07 |
| Last Action Taken | 2006-04-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Richard Ralph Vanatta Pa |
| Address |
Daytona Beach, FL 32128 United States |
| Region | Southern |
N5V
1969 Handley Page HP137 Jetstream 1, c/n 209
Airframe Info
| Manufacturer | Handley Page |
| Model | HP137 Jetstream 1 Search all Handley Page HP137 Jetstream 1 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 209 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Astazou XIVC |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5V
1943 Douglas DC3C (C-47A-20-DL), c/n 9380
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC3C (C-47A-20-DL) Search all Douglas DC3C (C-47A-20-DL) |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 9380 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-1830-S1C3G Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |