Aircraft N66W Data
3
aircraft records found
N66W
1967 Beech 65-A90-1, c/n LM-68
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-A90-1 Search all Beech 65-A90-1 |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | LM-68 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N66W |
| Mode S (ICAO24) Code | A8B3D4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-14 |
| Air Worthiness Test | 1999-09-28 |
| Last Action Taken | 2011-04-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Avlease Inc |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 United States |
| Region | Eastern |
N66W
1943 Douglas DC-3A-S1C3G (C-53D), c/n 11665
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3A-S1C3G (C-53D) Search all Douglas DC-3A-S1C3G (C-53D) |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 11665 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-92 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N66W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1966-00-00 |
Owner
| Owner | Five O'Clock Enterprises Inc, |
| Address |
Sarasota,, Florida United States |
N66W
1943 Douglas DC3C (C-47A-20-DL), c/n 9380
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC3C (C-47A-20-DL) Search all Douglas DC3C (C-47A-20-DL) |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 9380 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-1830-S1C3G Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N66W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |