Aircraft N65CL Data
3
aircraft records found
N65CL
1992 Beech C90A, c/n LJ-1306
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1306 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N65CL |
| Mode S (ICAO24) Code | A88A9E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-06-21 |
| Air Worthiness Test | 1993-01-04 |
| Last Action Taken | 2011-06-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lynch Flying Service Inc Dba |
| Address |
Billings, MT 59105 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N65CL
1986 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 065
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 065 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N65CL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1987-01-30 |
Owner
| Owner | City Express |
| Address |
Toronto, Ontario Canada |
N65CL
1978 Canadair CL-215-III (CL-215-1A10), c/n 1065
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | CL-215-III (CL-215-1A10) Search all Canadair CL-215-III (CL-215-1A10) |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 1065 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N65CL |
| Mode S (ICAO24) Code | A88A9E |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-01-07 |
Owner
| Owner | CL415 Aviation Salvage Llc |
| Address |
Belgrade, Montana 59714 United States |