Aircraft N90EJ Data
2
aircraft records found
N90EJ
1992 Beech C90A, c/n LJ-1306
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1306 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
N65CL
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N90EJ |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6D40 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2011-06-21 |
Owner
| Owner | Lynch Flying Service Incorporated |
| Address |
Billings, Montana 59105 United States |
N90EJ
1977 Beech C90 King Air, c/n LJ-749
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | LJ-749 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
HK-4860
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N90EJ |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6D40 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1991-09-11 |
| Air Worthiness Test | 1977-11-21 |
| Last Action Taken | 2006-07-18 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lynch Flying Service Inc |
| Address |
Billings, MT 59105 United States |
| Region | Northwest Mountain |