Aircraft N67K Data
3
aircraft records found
N67K
1967 Beech U-21A Ute, c/n LM-24
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | U-21A Ute Search all Beech U-21A Ute |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | LM-24 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N67K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8DA40 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-14 |
| Air Worthiness Test | 2004-01-31 |
| Last Action Taken | 2011-04-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Avlease Inc |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 United States |
| Region | Eastern |
N67K
1942 Douglas DC-53-DO, c/n 7313
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-53-DO Search all Douglas DC-53-DO |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 7313 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N67K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N67K
Beech D18S, c/n A201
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | D18S Search all Beech D18S |
| Construction Number (C/N) | A201 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N67K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8DA40 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-03-13 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |