Aircraft N7035B Data
3
aircraft records found
N7035B
2006 Robinson R22 BETA, c/n 4041
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 4041 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-J2A |
Aircraft
| Registration Number | N7035B |
| Mode S (ICAO24) Code | A962BC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-06-21 |
| Air Worthiness Test | 2006-04-26 |
| Last Action Taken | 2008-01-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | US Special Operations Command |
| Address |
7701 Tampa Point Blvd Macdill Afb, FL 33621 United States |
| Region | Southern |
N7035B
1988 Reims Cessna F406 Caravan II, c/n F406-0031
Airframe Info
| Manufacturer | Reims Cessna |
| Model | F406 Caravan II Search all Reims Cessna F406 Caravan II |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | F406-0031 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-112 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N7035B |
| Mode S (ICAO24) Code | A962BC |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1993-07-09 |
| Registration Cancel Date | 1994-08-24 |
Owner
| Owner | Tropical Aviation Distributors Incorporated |
| Address |
Miami, Florida 33172 United States |
N7035B
1967 Beech U-21A Ute, c/n LM-24
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | U-21A Ute Search all Beech U-21A Ute |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | LM-24 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7035B |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |