Aircraft N711A Data
3
aircraft records found
N711A
2013 Direct Fly Alto, c/n DFUS-13-020
Airframe Info
| Manufacturer | Direct Fly |
| Model | Alto Search all Direct Fly Alto |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | DFUS-13-020 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 912ULS |
Aircraft
| Registration Number | N711A |
| Mode S (ICAO24) Code | A97FC4 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2014-03-14 |
Owner
| Owner | Edwards Aircraft Llc |
| Address |
Mableton, Georgia 30126 United States |
N711A
1974 North American Sabre 75A, c/n 380-21
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Sabre 75A Search all North American Sabre 75A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 380-21 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N711A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Rockwell Intl Corp |
| Address |
, United States |
N711A
Beech 200, c/n BB696
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Search all Beech 200 |
| Construction Number (C/N) | BB696 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N711A |
| Mode S (ICAO24) Code | A97FC4 |
| Certification Issued | 2008-07-21 |
| Last Action Taken | 2008-07-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-09-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Woolie Enterprises Inc |
| Address |
Oldsmar, FL 34677 United States |
| Region | Southern |