Aircraft N75A Data
3
aircraft records found
N75A
1991 Questair Venture, c/n 15
Airframe Info
| Manufacturer | Questair |
| Model | Venture Search all Questair Venture |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 15 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N75A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA17B0 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-07-10 |
| Air Worthiness Test | 1991-02-21 |
| Last Action Taken | 2008-07-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-03-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Q V Ventures Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N75A
1974 North American Sabre 75A, c/n 380-21
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Sabre 75A Search all North American Sabre 75A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 380-21 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N75A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Rockwell Intl Corp |
| Address |
, United States |
N75A
North American Sabre 75A, c/n 380-36
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Sabre 75A Search all North American Sabre 75A |
| Construction Number (C/N) | 380-36 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700-2D-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N75A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |