Aircraft N7197K Data
2
aircraft records found
N7197K
2001 Robinson R22 BETA, c/n 3178
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 3178 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N7197K |
| Mode S (ICAO24) Code | A9A0D3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-07-20 |
| Air Worthiness Test | 2001-02-16 |
| Last Action Taken | 2004-07-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-08-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MR BULTS INC |
| Address |
Monee, IL 604499711 United States |
User Comments
Admin, 2006-10-08 04:00:00
Cancel Date: 08/17/2006
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled
N7197K
1950 Piper L-21A Super Cub (PA-18-125), c/n 18-568
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | L-21A Super Cub (PA-18-125) Search all Piper L-21A Super Cub (PA-18-125) |
| Year built | 1950 |
| Construction Number (C/N) | 18-568 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-290D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7197K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |