Aircraft PH-RED Data
2
aircraft records found
PH-RED
1960 Piper PA-24-250, c/n 24-1863
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-24-250 Search all Piper PA-24-250 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 24-1863 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-540-A1B5 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | PH-RED |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Netherlands |
PH-RED
1950 Piper L-21A Super Cub (PA-18-125), c/n 18-568
Latest photos of PH-RED
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | L-21A Super Cub (PA-18-125) Search all Piper L-21A Super Cub (PA-18-125) |
| Year built | 1950 |
| Construction Number (C/N) | 18-568 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-290D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | PH-RED |
| Current Status | Withdrawn from use |
| Registration Cancel Date | 2019-10-14 |
Owner
| Owner | Flying Museum |
| Address |
Seppe, Netherlands |
User contributed data
| Max Take-off Weight | 1800 lbs (by Jan Verhoeven on 2013-12-09 20:26:35) |
| Propeller Type | Sensenich (by Jan Verhoeven on 2013-12-09 20:26:35) |
| Max Take-off Weight | 1800 lbs (by Jan Verhoeven on 2013-12-09 20:25:45) |
| Propeller Type | Sensenich (by Jan Verhoeven on 2013-12-09 20:25:45) |