Aircraft N801LR Data
3
aircraft records found
N801LR
1986 De Havilland Canada DHC-8-103, c/n 047
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-103 Search all De Havilland Canada DHC-8-103 |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 047 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW120A |
| Also Registered As |
N635AR
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N801LR |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE69E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-12-09 |
| Air Worthiness Test | 2008-11-28 |
| Last Action Taken | 2010-05-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EP Aviation Llc |
| Address |
1100 N Wood Dale Rd Wood Dale, IL 60191 United States |
| Region | Great Lakes |
N801LR
1986 De Havilland Canada DHC-8-103, c/n 047
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-103 Search all De Havilland Canada DHC-8-103 |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 047 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW120A |
Aircraft
| Registration Number | N801LR |
| Mode S (ICAO24) Code | AAE69E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-12-09 |
| Air Worthiness Test | 2008-11-28 |
| Last Action Taken | 2008-12-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EP Aviation Llc |
| Address |
Mclean, VA 22102 United States |
| Region | Eastern |
N801LR
1983 De Havilland Canada DHC-8-103, c/n 003
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-103 Search all De Havilland Canada DHC-8-103 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 003 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N801LR |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |