Aircraft N810LR Data
3
aircraft records found
N810LR
1983 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 003
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 003 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N810LR |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0A66 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-08-29 |
| Air Worthiness Test | 2006-11-20 |
| Last Action Taken | 2006-10-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N810LR
1983 De Havilland Canada DHC-8-103, c/n 003
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-103 Search all De Havilland Canada DHC-8-103 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 003 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
Aircraft
| Registration Number | N810LR |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0A66 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-01-20 |
| Air Worthiness Test | 2006-11-20 |
| Last Action Taken | 2010-05-25 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ep Aviation Llc |
| Address |
1100 N Wood Dale Rd Wood Dale, IL 60191 United States |
| Region | Great Lakes |
N810LR
1983 De Havilland Canada DHC-8-103, c/n 003
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-103 Search all De Havilland Canada DHC-8-103 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 003 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N810LR |
| Mode S (ICAO24) Code | AB0A66 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-01-20 |
| Air Worthiness Test | 2006-11-20 |
| Last Action Taken | 2009-03-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ep Aviation Llc |
| Address |
Mclean, VA 22102 United States |
| Region | Eastern |