Aircraft N8224Q Data
3
aircraft records found
N8224Q
1994 Beech 2000A Starship 1, c/n NC-49
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000A Starship 1 Search all Beech 2000A Starship 1 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | NC-49 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
XA-TQF
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N8224Q |
| Mode S (ICAO24) Code | AB3B3C |
| Certification Issued | 2003-08-14 |
| Last Action Taken | 2003-08-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-05-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAYTHEON AIRCRAFT CREDIT CORP |
| Address |
Wichita, KS 672062507 United States |
N8224Q
Sikorsky HH-52A Sea Guard, c/n 62.071
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | HH-52A Sea Guard Search all Sikorsky HH-52A Sea Guard |
| Construction Number (C/N) | 62.071 |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
1390
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N8224Q |
| Mode S (ICAO24) Code | AB3B3C |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-08-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N8224Q
Piper PA-32-301, c/n 328006061
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-301 Search all Piper PA-32-301 |
| Construction Number (C/N) | 328006061 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N8224Q |
| Mode S (ICAO24) Code | AB3B3C |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |