Aircraft XA-TQF Data
2
aircraft records found
XA-TQF
1994 Raytheon Aircraft Company 2000A, c/n NC-49
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 2000A Search all Raytheon Aircraft Company 2000A |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | NC-49 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W PT6A-67A |
Aircraft
| Registration Number | XA-TQF |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Tullahoma, TN United States |
XA-TQF
1994 Beech 2000A Starship 1, c/n NC-49
Latest photos of XA-TQF
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000A Starship 1 Search all Beech 2000A Starship 1 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | NC-49 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | XA-TQF |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Mexico |