Aircraft N89K Data
3
aircraft records found
N89K
1987 British Aerospace BAe.125 Series 800A, c/n 258102
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Series 800A Search all British Aerospace BAe.125 Series 800A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 258102 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N89K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1987-12-29 |
Owner
| Owner | Crawford Fitting Company |
| Address |
Cleveland, Ohio United States |
N89K
1966 Grumman G-159, c/n 170
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-159 Search all Grumman G-159 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 170 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 529 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N89K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Crawford Fitting Company |
| Address |
Solon, Ohio United States |
N89K
1946 Globe GC-1A, c/n 246
Airframe Info
| Manufacturer | Globe |
| Model | GC-1A Search all Globe GC-1A |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 246 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N89K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC43DC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-12-08 |
| Air Worthiness Test | 1992-04-21 |
| Last Action Taken | 2011-12-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Westminster, SC 29693 United States |
| Region | Southern |