Aircraft N90WJ Data
3
aircraft records found
N90WJ
1982 Gulfstream Aerospace G-1159A, c/n 340
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream Aerospace G-1159A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 340 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey Mk.511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N90WJ |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N90WJ
1972 Cessna 500 Citation I, c/n 500-0053
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Citation I Search all Cessna 500 Citation I |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 500-0053 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N90WJ |
| Current Status | De registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N90WJ
1971 Beech C90 King Air, c/n LJ-525
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | LJ-525 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N90WJ |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6ED0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-01-16 |
| Air Worthiness Test | 1992-12-23 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Blackhawk Technical College |
| Address |
Janesville, WI 53547 United States |
| Region | Great Lakes |