Aircraft N99WJ Data
4
aircraft records found
N99WJ
2002 Beech 390 Premier 1, c/n RB-52
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 390 Premier 1 Search all Beech 390 Premier 1 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | RB-52 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-2A |
Aircraft
| Registration Number | N99WJ |
| Mode S (ICAO24) Code | ADD247 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | 414WE LLC |
| Address |
Dunedin, Florida United Kingdom |
N99WJ
1990 Gulfstream Aerospace G-IV, c/n 1139
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-IV Search all Gulfstream Aerospace G-IV |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 1139 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce TAY 611-8 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N99WJ |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | JP Aviation |
| Address |
Charlotte, NC United States |
N99WJ
1983 Gulfstream Aerospace G-1159A, c/n 394
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream Aerospace G-1159A |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 394 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Spey RB.163 Mk 511-8 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N99WJ |
| Mode S (ICAO24) Code | ADD247 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-12 |
| Air Worthiness Test | 1983-09-21 |
| Last Action Taken | 2008-08-11 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Monarch Flight Ii Llc |
| Address |
Atlanta, GA 30305 United States |
| Region | Southern |
N99WJ
1982 Gulfstream Aerospace G-1159A, c/n 340
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream Aerospace G-1159A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 340 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey Mk.511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N99WJ |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |