Aircraft N9HM Data
4
aircraft records found
N9HM
1995 Sikorsky S-76B, c/n 760430
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76B Search all Sikorsky S-76B |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 760430 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6B-36A rated at 960 shp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9HM |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6B35 |
| Certification Issued | 1996-10-03 |
| Last Action Taken | 1996-10-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-04-29 |
Owner
| Registration Type | Non Citizen Co-Owned |
| Address |
2644 Capital Trail Newark, DE 19711 United States |
N9HM
1989 Sikorsky S-76B, c/n 760356
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76B Search all Sikorsky S-76B |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 760356 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6B-36A rated at 960 shp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9HM |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6B35 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1994-11-28 |
Owner
| Owner | HM Industries Inc |
| Address |
Newark, DE 19711 United States |
N9HM
1980 Cessna 180K, c/n 18053165
Latest photos of N9HM
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 18053165 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9HM |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6B35 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-03 |
| Air Worthiness Test | 1980-10-02 |
| Last Action Taken | 2007-05-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
San Luis Obispo, CA 93401 United States |
| Region | Western-Pacific |
N9HM
1978 Gates Learjet 35A, c/n 199
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 199 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9HM |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Holt Machinery Company |
| Address |
San Antonio, Texas United States |