Field Of Dreams Airport (04W)
Field Of Dreams Airport (04W)
04W
Field Of Dreams Airport (04W)
Hinckley, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 04W |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-53-42.6279W/46-01-22.3252N -92.895174/46.022868 (Estimated) |
| Elevation | 1021 ft / 311.20 m () |
| Land | 152 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Hinckley, MN |
| Location | Pine County, MN |
| Magnetic Variation | 00E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PNM (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 2751 x 75 ft (839 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 66° | 127° |
| Physical elevation | 1021.00 ft | 1009.00 ft |
| Coordinates | 46.021301N / 92.900096W | 46.024435N / 92.890247W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |