Moton Field Municipal Airport (06A)
Moton Field Municipal Airport (06A)
06A
Moton Field Municipal Airport (06A)
Tuskegee, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 06A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-40-48.1000W/32-27-37.7000N -85.680028/32.460472 (Estimated) |
| Elevation | 264 ft / 80.47 m (Surveyed) |
| Land | 275 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Tuskegee, AL |
| Location | Macon County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5005 x 100 ft (1526 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 264.00 ft | 264.00 ft |
| Coordinates | 32.464782N / 85.686356W | 32.456155N / 85.673717W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |