Schaumburg Regional Airport (06C)
Schaumburg Regional Airport (06C)
06C
Schaumburg Regional Airport (06C)
Chicago/schaumburg, IL
Latest photos of Schaumburg Regional Airport (06C)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 06C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-06-04.4740W/41-59-21.6270N -88.101243/41.989341 (Estimated) |
| Elevation | 801 ft / 244.14 m (Estimated) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 22 nautical miles NW of Chicago/schaumburg, IL |
| Location | Du Page County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 11/29
| Dimensions | 3800 x 100 ft (1158 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 801.00 ft | 801.00 ft |
| Coordinates | 41.990703N / 88.107989W | 41.987979N / 88.094497W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |