Wetumpka Municipal Airport (08A)
Wetumpka Municipal Airport (08A)
08A
Wetumpka Municipal Airport (08A)
Wetumpka, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 08A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-19-51.5789W/32-31-38.4287N -86.330994/32.527341 (Estimated) |
| Elevation | 197 ft / 60.05 m (Surveyed) |
| Land | 312 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles W of Wetumpka, AL |
| Location | Elmore County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3011 x 80 ft (918 x 24 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 196.00 ft | 196.00 ft |
| Coordinates | 32.529400N / 86.333101W | 32.529501N / 86.323334W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 2876 x 130 ft (877 x 40 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 195.00 ft | 0.00 ft |
| Coordinates | 32.529086N / 86.333832W | 32.521181N / 86.333969W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*RYS 18 & 36 MKD WITH 36 INCH WHITE CONES. |
Basic , Good Condition |