Richmond Airport (08R)
Richmond Airport (08R)
08R
Richmond Airport (08R)
West Kingston, RI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 08R |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-37-14.3000W/41-29-22.2000N -71.620639/41.489500 (Estimated) |
| Elevation | 130 ft / 39.62 m (Estimated) |
| Land | 67 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of West Kingston, RI |
| Location | Washington County, RI |
| Magnetic Variation | 15W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
Runway 11/29
| Dimensions | 2129 x 30 ft (649 x 9 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 130.00 ft | 127.00 ft |
| Coordinates | 41.489915N / 71.624485W | 41.489094N / 71.616791W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only , Fair Condition | Numbers only , Fair Condition |
| VGSI | tri-color on left |