Elizabethton Municipal Airport (0A9)
Elizabethton Municipal Airport (0A9)
0A9
Elizabethton Municipal Airport (0A9)
Elizabethton, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0A9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-10-24.3000W/36-22-16.4000N -82.173417/36.371222 (Estimated) |
| Elevation | 1593 ft / 485.55 m (Estimated) |
| Land | 96 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Elizabethton, TN |
| Location | Carter County, TN |
| Magnetic Variation | 06W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 4529 x 70 ft (1380 x 21 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1556.00 ft | 1592.00 ft |
| Coordinates | 36.367880N / 82.179897W | 36.374541N / 82.166908W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-box SAVASI on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |