Turners Falls Airport (0B5)
Turners Falls Airport (0B5)
0B5
Turners Falls Airport (0B5)
Montague, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0B5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-31-22.8000W/42-35-29.8000N -72.523000/42.591611 (Estimated) |
| Elevation | 359 ft / 109.42 m (Surveyed) |
| Land | 227 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Montague, MA |
| Location | Franklin County, MA |
| Magnetic Variation | 15W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 16/34
| Dimensions | 3200 x 75 ft (975 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 353.00 ft | 359.00 ft |
| Coordinates | 42.595103N / 72.526602W | 42.588120N / 72.519400W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-box on left |
| REIL | No | No |
- (E81) NORTH STUB TWY ONLY, GEN AVIATION OPN BASED ON M ASTER PLAN SURVEY.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT, CONTACT AIRPORT MANAGER FOR DETAILS. 413-863-0044
- RY 16 IS CALM WIND RY.
- ACFT DEPARTING RY 34 WILL AVOID OVERFLIGHT OF RESIDENTIAL & COMMERCIAL AREAS BY TAKING A BEARING SOUTH WEST OF RWY HEADING..
- ESTAB PRIOR 1959