Dacy Airport (0C0)
Dacy Airport (0C0)
0C0
Dacy Airport (0C0)
Harvard, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0C0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-37-56.6000W/42-24-08.9000N -88.632389/42.402472 (Estimated) |
| Elevation | 913 ft / 278.28 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Harvard, IL |
| Location | Mc Henry County, IL |
| Magnetic Variation | 00W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 600 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 3589 x 105 ft (1094 x 32 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 899.00 ft | 913.00 ft |
| Coordinates | 42.400469N / 88.641200W | 42.400516N / 88.627912W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*DSPLCD THLD MKD WITH WHITE TIRES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 2633 x 100 ft (803 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 912.00 ft | 912.00 ft |
| Coordinates | 42.407184N / 88.632396W | 42.400653N / 88.628229W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*DSPLCD THLD MKD WITH WHITE TIRES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2577 x 120 ft (785 x 37 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 913.00 ft | 909.00 ft |
| Coordinates | 42.407309N / 88.631486W | 42.400238N / 88.631482W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RY 18 DSPLCD THLD MKD WITH WHITE TIRES AND ORANGE & WHITE BARRELS. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |