Moriarty Airport (0E0)
Moriarty Airport (0E0)
0E0
Moriarty Airport (0E0)
Moriarty, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0E0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
105-59-59.9907W/34-58-41.4202N -105.999997/34.978172 (Estimated) |
| Elevation | 6199 ft / 1889.46 m (Estimated) |
| Land | 429 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Moriarty, NM |
| Location | Torrance County, NM |
| Magnetic Variation | 11E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | 0E0 (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 7700 x 75 ft (2347 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 6199.00 ft | 6174.00 ft |
| Coordinates | 34.982303N / 106.017866W | 34.982279N / 105.992156W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 6200 x 75 ft (1890 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 6188.00 ft | 6175.00 ft |
| Coordinates | 34.981573N / 105.993748W | 34.964542N / 105.993793W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic | Basic |