Williams County Airport (0G6)
Williams County Airport (0G6)
0G6
Williams County Airport (0G6)
Bryan, OH
Latest photos of Williams County Airport (0G6)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0G6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-30-24.4000W/41-28-02.3000N -84.506778/41.467306 (Estimated) |
| Elevation | 730 ft / 222.50 m (Surveyed) |
| Land | 205 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Bryan, OH |
| Location | Williams County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 07/25
| Dimensions | 4782 x 75 ft (1458 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 68° | 127° |
| Physical elevation | 729.00 ft | 730.00 ft |
| Coordinates | 41.464861N / 84.514870W | 41.469728N / 84.498666W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-box SAVASI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |