Finger Lakes Regional Airport (0G7)
Finger Lakes Regional Airport (0G7)
0G7
Finger Lakes Regional Airport (0G7)
Seneca Falls, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0G7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-46-52.2000W/42-53-00.8000N -76.781167/42.883556 (Estimated) |
| Elevation | 491 ft / 149.66 m (Surveyed) |
| Land | 110 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Seneca Falls, NY |
| Location | Seneca County, NY |
| Magnetic Variation | 12W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Responsible ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4592 x 75 ft (1400 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 491.00 ft | 482.00 ft |
| Coordinates | 42.876856N / 76.781474W | 42.889413N / 76.782850W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 1850 x 60 ft (564 x 18 m) |
| Surface | TURF-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 96° | 127° |
| Physical elevation | 489.00 ft | 466.00 ft |
| Coordinates | 42.884880N / 76.782133W | 42.884328N / 76.775271W |
| Gradient | 1.30 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |