Cynthiana-harrison County Airport (0I8)
Cynthiana-harrison County Airport (0I8)
0I8
Cynthiana-harrison County Airport (0I8)
Cynthiana, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0I8 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-17-00.0400W/38-21-58.1900N -84.283344/38.366164 (Estimated) |
| Elevation | 720 ft / 219.46 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Cynthiana, KY |
| Location | Harrison County, KY |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 11/29
| Dimensions | 3850 x 75 ft (1173 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 106° | 127° |
| Physical elevation | 721.00 ft | 720.00 ft |
| Coordinates | 38.367576N / 84.289815W | 38.364748N / 84.276876W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 11/29 MARKINGS FADED |
Basic , Poor Condition
*RY 11/29 MARKINGS FADED |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |