Jean Airport (0L7)
Jean Airport (0L7)
0L7
Jean Airport (0L7)
Jean, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0L7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
115-19-46.6960W/35-46-05.7800N -115.329638/35.768272 (Estimated) |
| Elevation | 2832 ft / 863.19 m (Surveyed) |
| Land | 232 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Jean, NV |
| Location | Clark County, NV |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Las Vegas |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RNO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 02L/20R
| Dimensions | 4600 x 75 ft (1402 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 02L | 20R | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 02R/20L
| Dimensions | 3700 x 60 ft (1128 x 18 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 02R | 20L | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
- GLIDER PARKING E SIDE OF FLD.
- POWER ACFT USE TFC PAT WEST OF RWY; MAKE ENTRY FROM WEST.
- AEROBATIC ACTIVITIES 2 MILES WEST.
- POWER ACFT PARKING W SIDE OF FLD.
- EXTENSIVE GLIDER ACTIVITY IN VICINITY UP TO 12,000 FT MSL.
- ULTRALIGHT ACTIVITY ON AIRPORT.
- SKYDIVING DROP ZONE 4 MILES SOUTH
- ESTABD PRIOR TO 15 MAY 1959.