Sonoma Valley Airport (0Q3)
Sonoma Valley Airport (0Q3)
0Q3
Sonoma Valley Airport (0Q3)
Schellville/sonoma, CA
Latest photos of Sonoma Valley Airport (0Q3)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0Q3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
122-26-59.0000W/38-13-26.1000N -122.449722/38.223917 (Estimated) |
| Elevation | 10 ft / 3.05 m (Estimated) |
| Land | 79 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Schellville/sonoma, CA |
| Location | Sonoma County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | OAK - Oakland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OAK (NOTAM-d service available) |
Runway 07/25
| Dimensions | 2700 x 45 ft (823 x 14 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 5.00 ft | 5.00 ft |
| Coordinates | 38.223319N / 122.452531W | 38.223300N / 122.443131W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 1500 x 50 ft (457 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 38.227050N / 122.453061W | 38.222931N / 122.453147W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |