Lee County Airport (0VG)
Lee County Airport (0VG)
0VG
Lee County Airport (0VG)
Jonesville, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0VG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-13-04.2000W/36-39-14.7000N -83.217833/36.654083 (Estimated) |
| Elevation | 1411 ft / 430.07 m (Estimated) |
| Land | 328 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Jonesville, VA |
| Location | Lee County, VA |
| Magnetic Variation | 06W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 1366.00 ft | 1411.00 ft |
| Coordinates | 36.650659N / 83.225236W | 36.657511N / 83.210456W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS VARY BETWEEN GOOD AND FAIR CONDITION DUE TO DISCOLORATION. |
Non-precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS VARY BETWEEN GOOD AND FAIR CONDITION DUE TO DISCOLORATION. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |