Galt Field Airport (10C)
Galt Field Airport (10C)
10C
Galt Field Airport (10C)
Greenwood/wonder Lake, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 10C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-22-30.4000W/42-24-10.4000N -88.375111/42.402889 (Estimated) |
| Elevation | 875 ft / 266.70 m (Surveyed) |
| Land | 173 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Greenwood/wonder Lake, IL |
| Location | Mc Henry County, IL |
| Magnetic Variation | 02W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 2802 x 36 ft (854 x 11 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 874.00 ft | 848.00 ft |
| Coordinates | 42.401750N / 88.381371W | 42.401999N / 88.371004W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2141 x 125 ft (653 x 38 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 867.00 ft | 855.00 ft |
| Coordinates | 42.407138N / 88.373874W | 42.401268N / 88.373583W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RY 18, DSPLCD THLDS MKD WITH A-FRAMES PAINTED BLACK & YELLOW. |
None
*RY 36, DSPLCD THLDS MKD WITH A-FRAMES PAINTED BLACK & YELLOW. |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |